Ženšen (Panax ginseng)

Ženšen je rostlina, která obsahuje mnoho léčivých látek. Patří mezi nejznámější exotické léčivé rostliny. Z kořene ženšenu, který obsahuje účinných látek nejvíce, se vyrábí mnoho produktů jak pro samotnou léčbu různých nemocí, tak jako doplněk stravy pro celou rodinu a všechny věkové skupiny.

 

Účinky ženšenu

 

Ženšen, právě jako doplněk stravy v různých produktech - nápoje, koncentráty, ženšenový kapsle prospívá lidskému tělu nejvíce. Při dlouhodobém užívání ženšenu budete pozorovat jeho účinky. K čemu je tedy užívání ženšenu dobré?

 

účinné látky - ženšen obsahuje mnoho účinných látek. Tyto látky se nazývají ginsenosidy. Působí na centrální nervový systém, zpomalují šíření nádorových buněk, posilují odolnost celého těla.

 

psychická odolnost - výzkumy bylo zjištěno, že ženšen posiluje psychickou odolnost, je velmi účinný na zvýšení soustředěnosti a výkonnosti. Pokud trpíte únavou a nesoustředěností nad různými pracovními nebo školními úkoly, je ženšen vhodný právě pro vás.

 

fyzická odolnost - ženšen kromě psychické odolnosti zvyšuje i tu fyzickou. Je proto vhodný pro aktivní sportovce, kteří potřebují rychle doplnit energii a sílu. Je účinnější jak mnoho “chemických” energetických nápojů.

léčivé účinky - jak již bylo zmíněno, ženšen obsahuje mnoho léčivých látek. Je proto vhodný pro léčbu různých nemocí a chorob, a také jako prevence. Ženšen zlepšuje zrak, reguluje krevní tlak a hladinu cholesterolu, je vhodný při léčbě cukrovky, působí antioxidačně a preventivně a brání vzniku nádorových buněk, chrání játra, tlumí bolesti, působí preventivně proti rakovině.

 

Ženšen a jeho druhy

 

Ženšen má různé druhy a různé formy zpracování. Mezi nejznámější patří korejský ženšen, červený ženšen a divoký ženšen.

 

Korejský ženšen

 

Korejský ženšen se vyskytuje v přírodě pouze ve třech oblastech: Korea, Mandžusko a provincie Littoral na Sibiři. Korejský poloostrov je nejlepším místem k pěstování ženšenu. Vždy měl výborné podmínky k pěstování i k vhodnému využití, a proto si tyto metody přebíraly další země, jako např. Japonsko, Čína atd. Korea se vyznačuje ideálními podmínkami, jako například vhodná teplota a vydatné letní deště, ale také zpřísněnými požadavky určenými ke správnému pěstování rostliny. Z kvalitativního hlediska je ideální doba růstu 6 let, jelikož takto staré kořeny obsahují velké množství zdraví prospěšných látek.

 

Červený ženšen

 

Po sklizení kořenů ženšenu pravého existuje několik možností, jak je zpracovat. Použijeme-li metodu tepelného zpracování pomocí páry, výsledkem je tzv. červený ženšen (kořen změní barvu do červena). Oproti druhé možnosti zpracování sušením (tzv. bílý ženšen – In Sam) má červený ženšen vyšší obsah zdraví prospěšných látek a tudíž je kvalitnější.

 

Divoký ženšen

 

Divoký ženšen ve volné přírodě dosahoval stáří až stovky let, ale nyní se již téměř volně nevyskytuje. Vzhledem ke značnému zájmu o jeho využití pro jeho výjimečné vlastnosti se proto nyní kultivuje ženšen organizovaně na specializovaných místech, kde dosahují požadovaných výsledků v mnohem kratší době.

 

Active-Memory směs 7 přírodních látek podporujících správnou činnost mozku a imunitního systému.